Nasıl Tırnak Törpülenir?

Manikür ve pedikür uygulamasının en önemli aracı olan törpüler, tırnaklarınızı kestikten sonra düzeltmeye, şekil vermeye ve istediğiniz tırnak formuna sahip olmanıza yardımcı olur. Nasıl tırnak törpülenir sorusunun cevabı, istediğiniz tırnak şekline göre belirlenmelidir. Sürekli aynı yönde törpüleme işlemi, istediğiniz tırnak formunun oluşmasını sağlamaz, sağlasa dahi tırnaklarınızın yapısını ve sağlığını olumsuz etkiler. 

Tırnak törpüsü seçimi de önemlidir. Genel olarak tırnak törpüleri ikiye ayrılır. Bazı törpüler protez tırnak bakımı için uygundur bazıları ise standart manikür uygulamalarına göre tasarlanır. Bunun dışında bir de ayak ve ellere özel ayrı ayrı tasarlanan elektrikli törpü cihazları vardır. Örneğin Koko Nail ayak törpü makinesi, ayaktaki ölü hücreleri arındırır ve nasır temizleme özelliği ile ayak problemlerine yardımcı olmaktadır. İçerisinde yer alan tek kullanımlık törpü pedleriyle birlikte temiz ve düzenli kullanıma uygun hazırlanmaktadır.  

Törpüleme işlemi için kullanacağınız törpüler, kişisel bakım ürünü olması nedeniyle size özel olmalıdır. Öncesinde ve sonrasında mutlaka sabunlu bir suyla temizlenmeli ve kurulanarak muhafaza edilmelidir. Ayak ya da el tırnaklarınızı törpülemeden önce bir süre suda bekleterek yumuşatmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu işlem için suda bekletme tabletleri de kullanabilirsiniz. Yumuşamamış sert tırnaklara direkt olarak törpü değdirmek tırnaklarınızın kırılmasına yol açabilir. Bu nedenle mutlaka öncesinde el ve ayak tırnaklar yumuşatılmalı, sonrasında ise aynı yumuşaklığı devam ettirmek ve nem ihtiyacını karşılamak adına nemlendirici ya da vücut losyonları kullanılmalıdır. 

Tırnak Çeşitlerine Göre Törpüleme Nasıl Olur?

Öncelikle tırnak törpüsüne karar vermeniz gerekir. Sonrasında ise tırnağınıza vermek istediğiniz şekle karar vermelisiniz. Sert tırnak yapısına sahipseniz Koko Nail protez tırnak törpüsü siyah veya beyaz seçenekleri ile daha verimli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

  • Törpülenerek elde edilebilecek tırnak çeşitlerinden ilki, badem tırnaktır. Genel olarak ellere uzun bir görünüm kazandırmak isteyenlerin tercih ettiği badem tırnak, uzun tırnaklara uygulanır. Kısa tırnaklarda kolayca şekil verilemeyecektir. Tırnaklarınızı uzattıktan sonra yanlardan oval bir görünüm elde edecek şekilde törpülemeniz gerekir.
  • Oval tırnak ise badem tırnağa benzemektedir. Ancak aradaki temel fark badem tırnakta üst kısmın sivri bırakılmasıdır. Oval tırnakta ise daha yumuşak törpüleme yapılır.
  • Kare tırnak için tırnaklarınızı önce küt bir şekilde kesmelisiniz. Sonrasında hiçbir kıvrım almadan direkt kesim şekline göre törpülemelisiniz.
  • Kare oval tırnak için ise tırnakların yandan törpülenerek başlanır. Gereken ovallik verildikten sonra üst kısmı kare şeklini alacak şekilde törpülemelisiniz.
  • Yuvarlak tırnak çeşidi genel olarak daha kısa tırnaklarda tercih edilir. Her tarafı eşit şekilde oval hale gelene kadar törpüleyerek keskin bölge bırakmamalısınız.
  • Stiletto tırnak çeşidi, aralarındaki en sivri tırnak tipidir. Hatta çoğu zaman takma tırnak izlenimi verebilir. Bunun için oldukça uzun bir tırnak gereklidir. Tırnakları yanlarından sivrileştirerek en uç kısmı inceltmeniz gereklidir.

Dileğiniz tırnak tipine ulaşmak için Koko Nail törpü ve bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Törpüleme çeşidi ne olursa olsun tırnak bakım ürünleri kullanımı tamamlandıktan sonra ürünleri ve tırnaklarınızı yıkamayı unutmamalısınız. Daha canlı ve sağlıklı bir görünüm için nemlendirmeyi de ihmal etmeyiniz.