Tırnak Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gün içerisinde ellerimiz kadar tırnaklarımız da bakıma ihtiyaç duyacak hale gelmektedir. Özellikle bakteri yuvası olarak görülen tırnak içleri, bakıma ve arındırılmaya ihtiyaç duyar. Temel maddesi keratin olan tırnakların sağlığını kaybetmemesi için bakımının aksatılmaması ve belirli bir düzende yapılması önemlidir. Bakım periyotlarını tırnaklarınızın uzama süresine göre belirleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, el tırnakları ayak tırnaklarına nazaran daha çabuk uzadığı için içlerinde mikrop ve kir gibi bakterilerin birikmesi daha muhtemeldir. Özellikle yaz aylarında tırnakların su ve güneş ışığı gibi doğal vitaminlerle beslenmesi daha hızlı uzamasını sağlamaktadır. 

Tırnak çeşitleri ve uzama süresi kişiden kişiye de değişmektedir. Kavisli ve düz olarak nitelendirilen tırnak çeşitlerinde, kavisli tırnak tipi düz tırnaklara göre sert ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Hangi tırnak tipine sahip olursanız olun beslenmeniz ve bakım teknikleriniz de önemlidir. Kırılgan ve zayıf tırnakların önüne geçebilmek için sağlıklı beslenmenin yanı sıra tırnak bakım ürünleri ve tırnak besleyici ürünlerin düzenli kullanılması gerekmektedir. Özellikle kadınlar tarafından deterjan ve sabun içerikli ürünlerin daha fazla kullanılması tırnakların yapısını bozabilmektedir. Tırnak yemek, tırnak eti koparmak gibi durumlar da tırnakların daha da zayıflamasına zemin hazırlar. 

Tırnak bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri sık sık nemlendirici ürünler krem ve losyonlar kullanmaktır. Güç içerisinde kuruyan tırnakların rahatlaması ve eski yumuşaklığına kavuşabilmesi için nemlendirmek büyük önem taşır. Aynı zamanda tırnak bakımı süresince Koko Nail Tırnak Eti Yumuşatıcısı Mandalina gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Tırnak eti yumuşatıcı çeşitleri ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olmanın yanında tırnaklarınızın ihtiyacı olan nemi karşılayacaktır. Manikür ve pedikür uygulamaları için el ve ayakta oluşturacağı yumuşaklık, bakım sürecini daha kolay hale getirecektir.

Tırnak Bakımı Ürünleri Nelerdir?

Her şeyden önce tırnak yapınıza uygun bir tırnak makası seçmelisiniz. Tırnak yapınıza uygun makası bulmak konusunda tereddüt yaşıyorsanız da küçük tip ince uçlu tırnak makasları tercih edebilirsiniz. Tırnak bakımı ürünleri arasında yer alan Koko Nail tırnak eti makası, tırnak çevresinde yer alan etleri kolayca kesmenizi sağlar. Aynı zamanda hafif kıvrık uca sahip olmasıyla da en ince bölgelerdeki inatçı tırnak etlerinin arındırılmasına da yardımcı olur. 

Tırnak eti makası ile aynı işlevde kullanacağınız bakım ürünlerinden biri de Koko Nail manikür pensi olmaktadır. Tırnak eti makasından farkı sivri uca sahip olmasıdır. Bu sayede et ve tırnak arasındaki boşluğa rahatlıkla ulaşabilir. Bir diğer ürün ise tırnak eti iticidir. Tırnak eti makasının işlevini yerine getirebilmesi ve tırnak etlerinin kesime uygun hale gelmesi için tırnak eti itici önemli bir rol oynar.

Tırnak bakımı ürünleri arasında son adımda yer alan ürün tırnak törpüsüdür. Tırnaklarınıza şekil vermek, yanlış kesimleri düzeltmek, tırnakların uç kısmının batmasını engellemek için kullanılan törpü çeşitleri, tırnak bakımı için vazgeçilmez konumdadır.

Bahsettiğimiz tırnak bakımı ürünleri ve her türlü kişisel bakım ürünleri, temiz kullanılmalı ve kişiye özel olmalıdır. Mümkünse 6 ayda 1 değiştirerek yeni ürünler temin etmek, maksimum fayda elde etmenizi sağlar.